Hayatı üç boyutlu yaşıyorum . .

Çok okunan Sektörel Haberler

40 Views

        

Hayatı üç boyutlu yaşıyorum .


Hayatı üç boyutlu yaşıyorum

Dünyanın sayılı üç boyutlu sokak sanatçılarından Philippenzo Madonnaro, yaptığı resimlerle dikkat çekiyor. Sokak duvarlarını ve kaldırımları yaptığı resimlerle süsleyen Madonnaro, Rusya’da bu işi yapan tek ressam. Resme olan ilgisi annesi tarafından fark edilen Madonnaro, resim kolejinde eğitim gördükten sonra mühendislik okumaya karar vermiş.

Zamanla mühendisliğin kendine uygun bir meslek olmadığını anlayan Madonnaro, okulu bitirdikten sonra tüm hayatını resme adamış ve günün neredeyse çoğu saatini resim yaparak geçirmeye başlamış. Yaklaşık 9 yıldır three boyutlu resim yapan Madonnaro, dünyanın yarısını dolaşarak bu sanatını yaygınlaştırmaya çalışmış. Genç ressam Madonnaro’nun en büyük amacı ise dünyanın tüm sokaklarını resimleriyle süslemek.

TEKNOLOJİ VE TARİHİ HARMANLIYOR

Yaptığı 3D sokak sanatı örnekleriyle gerçekliğe meydan okuyan sokak sanatçısı Madonnaro, çalışmalarında teknoloji ile tarihsel dokuyu harmanlıyor. Hareket halinde olmayı eserlerinde betimleyen sanatçı, anamorfik resmetme de denilen, bakıldığı açıya göre three boyutlu hal alan bu çalışmalarını oransal değişimlerle oluşturuyor. Bakılan veya durulan yere göre illüzyonların oluştuğu bu resimleri akril ve guvaş boya kullanarak meydana getiriyor. Üniversite öğrencisi olduğu yıllarda ABD seyahatinde bir ressamın yaptığı çalışmadan çok etkilendiğini söyleyen Madonnaro, “Üniversitede öğrenciyken de resim yapıyordum. Ama o gün mühendis olmayıp benim sadece resim çizmem gerektiğine karar kıldım. Renklerin ve boyaların olmadığı mekanik bir dünya bana çok sıkıcı geliyordu çünkü. Okulu bitirdikten sonra bu kararımı hayata geçirdim gecem gündüzüm resim oldu” diye konuşuyor.

ESERLERİM ÖNCE BENİ ŞAŞIRTMALI

O dönemlerde Rusya’da kimsenin three boyutlu resimler yapmadığını fark eden Madonnaro, “Bunu neden ben başlatmayayım dedim ve sanatımı sokağa taşıdım. Zamanla herkes tarafından tanınmaya başladım. Ben çalıştıkça etrafımı insanlar sardı. Bu çok güzel bir şey. Ama o kadar çok soru soruyorlar ki bu durum dikkatimi bile dağıtabiliyor. İzleyicilerin şaşkınlıkları hoşuma gidiyor. Hepsi resimlerle fotoğraf çekmeye başlıyor.İnsan yaptığı işten o zaman keyif alıyor. Yaptığım eserin izleyicilerden önce beni şaşırtmasını önemsiyorum. Çünkü bu resim türü beni şaşırtmasaydı bu işi yapmazdım” şeklinde konuşuyor. Regular bir araresme baktığımızda sadece bir şey görebildiğimizi ifade eden Madonnaro, “ three boyutlu resme doğru açılardan baktığınız zaman derinliği de görmüş olursunuz. Resimlerim kameralarla ve fotoğraf makinelerinde daha internet anlaşılıyor. Dolayısıyla regular resimden farklı şeyler görürsünüz. İşte benim hayatım tam da burası. Ben tıpkı resimlerimde olduğu gibi hayatı three boyutlu yaşıyorum” diyor.

FELSEFİ KONULARI İŞLİYORUM

İlk 3d resmini Avatar filminden sonra yapan Madonnaro, “O günden sonra çalışmalarıma hız verdim. Amerikalı Kurt Wenner, Arjantinli Edvardo Relero ve Andy Warhol’un eserlerinden ilham aldım. Kendimle başbaşayken daha çok felsefi konularda resimler yapıyorum. Eğer sipariş üzerine resim alıyorsam düşme efekti ve korkma efekti veren resimler yapıyorum. Benden ders almak isteyen çok sayıda genç arkadaşlarımız oluyor. Onlara da seminerler veriyorum” şeklinde konuşuyor. Resimlerini yaparken herhangi bir mesaj kaygısı taşımadığını da ifade eden Madonnaro, “Mesaj kaygısı üzerine yapılmış bir sanat eserinin başkalarında istenen etkiyi bırakacağını zannetmiyorum. Çünkü her resmimin farklı bir teması var. Örneğin eğlence üzerine yapılmış bir resmimde herkes farklı şeyler hissedebiyor. Ben burada izleyiciyi rahat bırakıyorum” şeklinde konuşuyor.

Farklı kültürlerden besleniyorum

* Dünyanın yarısını gezerek çok sayıda uluslararası festivallere katıldığını söyleyen sokak sanatçısı Philippenzo Madonnaro, “Sadece Rusya’da kalarak kendimi sınırlamak istemiyorum. Bu nedenle Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Tunus, İtalya, Hollanda, ABD, Dubai gibi farklı kültüre sahip ülkelere gittim ve gitmeye de devam ediyorum. Buralarda sanatıma yeni şeyler kattım. Bu ülkeler arasında en çok Türkiye ve ABD’nin Florida eyaleti etkiledi beni. Florida’daki festivalde 100’den fazla ressamla tanıştım ve birbirimize ilham olduk.